Klima Montajı

Klima Montaj ve Kurulum Hizmeti

Klima montajı, üretici firma tarafından belirlenen yetkili servisler tarafından yapılır. Kurulumun başka kişiler tarafından yapılması durumunda, garanti süresi sonlandırılmaktadır. Bu nedenle satın aldığınız klimanın kurulumunun yetkili kişiler tarafınca yapılması çok önemlidir.

Klima Montajı Nedir?

Satın aldığınız klimanın aktif hale gelmesi için montaj edilmesi ve kurulumunun yapılması gerekmektedir. Klimalar iki farklı kısımdan oluşur; oda içerisinde görünen kısım iç ünite, dış alana kurulan motor ise dış ünite olarak adlandırılır.

İç ünite, odanın iç kısmında yer alır ve hava dağıtımını gerçekleştirir. Dış ünite ise hava alımını ve iç üniteye aktarımını sağlar. Dış ünite, çeşitli kablo ve kanallar aracılığı ile iç üniteye bağlanır.

Montaj aşamasında bağlantı kablo ve kanallarının yanlış kurulması sonucunda cihazınız çalışmayabilir. Yanlış gerçekleştirilen bağlantılar sonucunda cihazınız hasar görebilir ya da kullanılamaz hale gelebilir. Olası hasar durumlarından korunabilmek için, klima montaj işlemlerinin yetkili kişilerce yapılması gerekmektedir.

Klima Montajı

Klima Montajında Neler Yapılır?

Klima montajı öncesinde, klimanın yer alacağı alanı belirlemek gerekmektedir. Alanın doğru seçilmesi için klima ustalarından destek alınması gerekir.

İç ünite ile dış ünitenin en etkin şekilde bağlanabilmesi ve bazı diğer faktörler nedeni ile, alan seçimini klima montaj ustalarından destek alarak yapmanız önemlidir. Cihazın elektrik tesisatına olan konumu, montaj yapılması istenen duvarın ağırlık kaldırma kapasitesi gibi faktörler; montaj alanını belirlemede hayati önem taşır.

Klima Kurulumunu Kendim Yapabilir Miyim?

Klima kurulumu, yetkili kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Alanın belirlenmesinden cihazın çalışır hale getirilmesine kadar olan bu işlem, yetkili olmayan kişiler tarafından yapıldığında cihazda maddi hasara neden olabilir.

Klima kurulumu için belirlenen alana yapılacak montaj işlemleri, pek çok farklı aşamadan oluşur. Montaj ustalarının oldukça deneyimli olduğu bu işlemler yanlış yapıldığında, cihazın parçalarının hasar görmesi ya da kullanılamaz hale gelmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Üretici firmaların sağladığı garanti, yetkili servisler tarafından klima kurulumunun yapılması sonrasında başlamaktadır. İleride oluşabilecek bozulma veya hasarlara karşı garanti kullanabilmeniz için, klima kurulum işlemlerinizde yetkili servislere başvurmanız gerekmektedir.Sayfa Kategorisi: Teknik Servis
 
Paylaş