Klima Yer Değiştirme

Klima Yer Değiştirme Hizmetleri

Klima yer değişikliği, yeniden kurulum ve montaj işlemi gerektirmektedir. Klima parçalarının zarar görmemesi ve klimanızın çalışması için gereken gazın kaçmaması için, işlemlerin yetkili servis tarafından yapılması gerekmektedir.

Klima Yer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Klima yer değiştirme işlemleri; klimanın bulunduğu alandan sökülerek, yeni alana montajı şeklinde gerçekleştirilir. Cihazının, kurulu bulunduğu alandan sökülmesi adımında; klima içerisinde bulunan gaz toplanır ve cihaz yeniden kurulana kadar bekletilir.

Gaz dolumu ve yenileme işlemi ücretlidir. Bu nedenle klima yer değiştirme sırasında gazın kaybedilmesi, ek maliyetlere yol açabilir. Klima yer değişikliği işlemlerinin yetkisiz kişiler tarafından yapılması durumunda gaz kayıpları yaşanmakta ve maliyetler yükselmektedir.

Klima Yer Değişiminde Hangi Parçalar Sökülür?

Klima yer değişiminde genellikle yalnızca iç ünite sökülür ve yeniden montajlanır. Ancak yer değişikliği oda değişimi içeriyorsa; iç ünitenin dış motora olan bağlantısını kolaylaştırabilmek için dış ünite de taşınabilir.

Aynı oda içerisinde yapılacak olan klima yer değişimlerinde dış üniteyi sökmeye gerek kalmayacaktır.  İç ünite, asılı bulunduğu montaj plakasından çıkartılmadan önce; dış ünite bağlantılarını sağlayan kablo ve borular sökülür. Bağlantılar sökülmeden iç ünitenin askıdan çıkartılmaya çalışılması halinde, bağlantı noktaları ve cihaz ciddi hasar görebilir.

İç ünite demonte hale geldikten sonra, gerekli kontroller ve temizlikler yapılır ve yeni belirlenen alana montaj işlemi başlatılır.

Klima Montaj Alanı Nasıl Belirlenir?

Klima yer değiştirme işlemlerinde, yeni montaj alanının belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi, duvarın klima ağırlığını taşıyabilecek güçte olmasıdır.

İkinci önemli nokta, cihazının yüksek elektrik tüketen diğer ürünlerden uzak bir yere monte edilecek olmasıdır. Aksi halde elektrik tesisatında zorlama ve kısa devre yaşanabilir.

Oturma alanına doğrudan ulaşmayan ve yakın olmayan bir yere montaj yapılması, sağlık açısından oldukça önemlidir. Soğuk havanın direkt olarak kişilere vurması, kaslarda ağrılara neden olabilir.

Nemli ve güneş ışığını direkt alan bölümlere montaj yapılmamalıdır. Nem; duvarın yapısında hasar yaratabileceği gibi, cihazda da sorunlara neden olabilir. Elektrik tesisatının su ile teması durumunda ise çok daha ciddi zararlar oluşabilir.

 Sayfa Kategorisi: Teknik Servis
 
Paylaş